fbpx

UPRAWNIENIA UDT

Operator wózka widłowego to zawód, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony zarówno osób młodych podejmujących pierwszą pracę, jak i osób chcących się przekwalifikować, aby znaleźć zatrudnienie. Aby jednak podjąć pracę w tym zawodzie konieczne jest posiadanie uprawnień UDT niezbędnych do obsługi wózków widłowych.

-Czym jest UDT?

UDT – URZĄD DOZORU TECHNICZNEGO  to instytucja państwowa działająca w obszarze bezpieczeństwa urządzeń technicznych w oparciu o szereg aktów prawnych. UDT powołany został przede wszystkim w celu kontrolowania oraz zapewnienia bezpieczeństwa instalacji i urządzeń technicznych, które mu podlegają. Uprawnienia oraz zakres działań UDT są liczne, a określa je wiele ustaw i rozporządzeń.

Urządzenia podlegające pod dozór techniczny to między innymi urządzenia transportu bliskiego. Jednymi z najczęściej stosowanych są wózki jezdniowe podnośnikowe (zwane potocznie wózkami widłowymi).

Należy wiedzieć , że wszystkie wózki widłowe z mechanicznym napędem podnoszenia podlegają dozorowi technicznemu. Chcąc podjąć starania o uzyskanie uprawnień należy przemyśleć, które z nich będą nam potrzebne. Urząd Dozoru Technicznegooznaczył trzy kategorie uprawnień, których posiadanie jest konieczne do obsługi wózków widłowych. I tak kolejno:

Kategoria III WJO (jest to najniższa kategoria uprawnień na wózki widłowe).Jej posiadanie uprawnia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych, (czyli takich, gdzie operator nie siedzi w kabinie ani nie stoi na podeście wózka, tylko idzie obok maszyny), tj. wózków widłowych elektrycznych oraz wózków widłowych spalinowych i bez ograniczeń maksymalnej wysokości podnoszenia,

Kategoria II WJO uprawnia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z wyłączeniem specjalizowanych ( jeśli jesteśmy posiadaczami kategorii II WJO możemy obsługiwać wózki widłowe takie, gdzie operator siedzi w kabinie lub stoi na podeście, wózki o dowolnym napędzie, bez ograniczeń wysokości podnoszenia oraz bez ograniczeń maksymalnego udźwigu, a także te z kategorii najniższej tj. III WJO)

Kategoria I WJO – (kategoria najwyższa) uprawnia do obsługi wózków jezdniowych, w tym specjalizowanych (czyli takich ze zmiennym wysięgiem lub/i takich gdzie operator jest podnoszony wraz z ładunkiem oraz wózków widłowych z kategorii niższych, czyli II WJO i III WJO)

Praca z tymi urządzeniami nakazuje operatorowi całkowitą odpowiedzialność i koncentrację, zwłaszcza przy wykonywaniu trudnych manewrów załadunku, przejazdu i rozładunku przewożonego towaru. Operator wózka widłowego podczas wykonywania swoich obowiązków może doświadczyć wielu zagrożeń, jak np.: wywrócenie wózka, uderzenia.  Ponadto może powodować zagrożenie dla osób postronnych – potrącenie przez wózek, czy przygniecenie przez transportowany ładunek. Dlatego też osoba, chcąca pracować na stanowisku operatora wózka widłowego musi być w posiadaniu odpowiednich kwalifikacji.

W celu uzyskania którejkolwiek z wyżej wymienionych kategorii ( III WJO, II WJO, I WJO) niezbędne jest ukończenie odpowiedniego kursu, a następnie przystąpienie egzaminu państwowego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego i ukończenie go z wynikiem pozytywnym.

Sprawdź ofertę naszych kursów

Komentarze:

6 thoughts on “UPRAWNIENIA UDT

  1. Jeżeli jest Pan zainteresowany kursem operator wózka widłowego prosimy o kontakt z biurem, udzielimy wszelkich informacji.
   Pozdrawiam

  1. Jeżeli interesują Pana kursy na walce drogowe proszę o kontakt z naszym biurem udzielimy wszelkich informacji.
   Pozdrawiam

 1. Zrobiłem kurs operator wózka widłowego, cieszę się bo dzięki temu dostałem pracę w magazynie w którym zawsze chciałem pracować

 2. Kurs odbyty , egzamin na teleskopówki zdany.
  Ogólnie bardzo pozytywnie, kontaktowi ludzie prowadzący, chętni do pomocy, cierpliwi .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *